Створення автоматизованої системи прокату велосипедів NextBike

Система автоматизованого громадського прокату велосипедів у м. Біла Церква.

Основною метою є створення десяти автоматизованих станцій прокату велосипедів, з п'ятьма велосипедами на кожній. Проблеми, які вирішує даний проект – це переповнений міський транспорт, в якому жарко і душно, особливо у весняний та літній періоди, екологічний стан міста, завантаженість доріг. Це рішення частково допоможе з розвантаженням міського транспорту та доріг, в години пік, покращенням велосипедної інфраструктури, розвиненням культури прокату велосипедів, привабленням туристів, покращенням загального стану здоров'я жителів. Унікальність автоматизованого прокату в тому, що взявши велосипед на одній станції, його можна повернути на будь-яку іншу зручну для вас станцію. Даний проект заохотить мешканців користуватись громадськими та власними велосипедами подорожуючи містом, дорогою до кінотеатру, дорогою на роботу тощо. Цей проект відповідає «Програмі розвитку велосипедної інфраструктури та популяризації велосипедного руху в м. Біла Церква на 2015-2020 роки».

ДЕТАЛЬНА КОНЦЕПЦІЯ

1. ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ.

Система громадського велосипедного прокату (PBSS) - автоматизована система, що складається з мережі станцій прокату велосипедів, яка покриває територію населеного пункту і призначена для створення альтернативного способу пересування для мешканців та туристів даного населеного пункту.

На сьогоднішній день системи громадського прокату велосипедів діють в більш ніж 600 містах світу. В Україні пілотний проект розпочався у 2015 році у м. Львові.

В 2018 році ТОВ “НЕКСТБАЙК УКРАЇНА”:

- Львів (140 велосипедів, 24 станції)

- Вінниця (120 велосипедів, 15 станцій)

- Харків (140 велосипедів, 20 станцій)

- Одеса (100 велосипедів, 13 станцій)

Основною метою створення мережі громадського велопрокату є надання можливості користувачам (мешканцям) пересуватись містом на короткі дистанції велосипедом. Чим коротші дистанції, тим більша кількість користувачів матимуть змогу використовувати велосипед, що в свою чергу сприятиме розвантаженню інших типів перевезення особливо в години пік. За своєю природою, система PBSS є альтернативою громадському та приватному автотранспорту. Для прикладу, система сприятиме наданню переваги мешканцями використовувати на короткі дистанції (до 1-2 км) велосипед ніж маршрутне таксі чи приватний автомобіль.

Окрім цього, поетапне впровадження системи дозволить більш детальніше вивчити попит на користування велосипедом для правильного планування велосипедної інфраструктури міста.

Цільовою аудиторією проекту є мешканці м. Біла Церква віком від 18 до 50 років.

Ознаки системи PBSS.

- густа мережа станцій прокату (в середня відстань між станціями - 300-500 м.); - комфортне, антивандальне обладнання, що призначене для інтенсивного

використання; - уніфікованість обладнання (для легкої ідентифікації послуги).

Планування мережі PBSS залежить від інфраструктури міста враховуючи специфіку транспортних потоків, так щоб задовольнити попит на пересування маршрутом: ДЖЕРЕЛО - ЦІЛЬ. Джерелами в розрізі проекту є спальні райони, гуртожитки, готелі, тощо. Цілями - офісні центри, культурно- торгово- розважальні об'єкти, відпочинкові комплекси, навчальні заклади, станції громадського простору, тощо. Відповідно мережа плануватиметься таким чином, щоб максимально охопити всі можливі джерела та цілі. До прикладу: спальний район - центр міста; спальний район - торговий центр; центр міста - спортивний комплекс - станція громадського транспорту, ітд.

Об'єм мережі визначається за наступними показниками:

- оптимальна густина станцій - 3 - 5 шт/км2 (що в еквіваленті дорівнює кожних 300 - 400 м.)

- показник кількості велосипедів до кількості населення повинен становити не менше 1 велосипед на 500 - 1000 мешканців

- середня кількість велосипедів на 1 станцію - 10 - 15 одиниць.

Відповідність системи вищевказаним показникам забезпечить максимальну ефективність проекту як для користувачів так і для міста.

Цінова політика системи PBSS будується таким чином, щоб поїздка для користувача була конкурентною до вартості поїздки громадським транспортом та приватним.

Основною перевагою системи громадського прокату велосипедів для міста є показники порівняно низької вартості впровадження до отриманого результату. Іншими перевагами є зменшення викидів СО2, підвищення рівня доступності до місць, які користуються попитом серед користувачів, сприяє збільшенню показника здорового населення, популяризує велосипедний транспорт в цілому.

3. ОПИС СИСТЕМИ

nextbike - це міжнародний оператор систем громадського велосипедного прокату. Компанія NEXTBIKE GmbH виготовляє власне обладнання та розробляє програмне забезпечення в Німеччині (м. Ляйпціг). Оперувати системами nextbike можуть лише офіційні представники в регіонах відповідно до наданих ліцензійних повноважень. На території України представником NextBike є ТОВ «НЕКСТБАЙК УКРАЇНА».

Обладнання nextnbike розроблене для інтенсивного використання в міських умовах, пристосоване до агресивного середовища різних кліматичних та географічних умов.

Користувачі можуть скористатися послугою велопрокату декількома способами, але усі способи передбачають попередню реєстрацію в системі nextbike щоб мінімізувати ризики крадіжок та ознайомити користувачів з умовами та правилами:

- за допомогою RFID картки;

- за допомогою додатку до смартфонів MyNextBike

- за допомогою SMS повідомлення.

Система передбачає як абонементну систему користування так і разові платежі. Абонементна система розрахована здебільшого для системних користувачів, мешканців, які користуються даною послугою часто. Разові здебільшого розраховані на туристів.

Тарифні пакети класифікуються зазвичай наступним чином: - pay as you go (погодинний); - місячний; - сезонний (зазвичай до 9 місяців).

Купуючи будь який з типів абонементів, користувач отримує оплачені кошти як кредит на користування послугою. Відповідно до часу користування, з кредиту знімається відповідно до встановлений тарифів сума за час (30 хв, 1 год, тощо). Місячні та річні абонементи передбачають бонус в якості 30 хв - 1 год - безкоштовних поїздок щодня, що в свою чергу повинно стимулювати користувачів системно використовувати систему прокату.

Придбати абонемент чи оплатити послугу можна через сайт (nextbike.com.ua), додаток до смартфону NextBike чи готівкою в центрі обслуговування клієнтів. Для користувачів системи працює call center, який діє по всій території країни.

Користувачі NextBike по всьому світу можуть використовувати велосипеди у всіх містах, де є така система (більше 140 міст світу) використовуючи свій аккаунт. Те саме стосується туристів, які приїжджають до м. Біла Церква з міст де діє система nextbike.

Тарифікація розробляється індивідуально для кожного міста враховуючи географічну модель, фінансову, та рівень ризиків.

Система складається з:

а) Терміналу; б) велосипедів; в) стійок для велосипедів (Рис. 3); г) back офісу.


а) Велосипеди NextBike (Рис. 1)

1. Передня фара оснащена LED світильником (15 LUX) з вмонтованим рефлектором світла

12. Задня LED фара (30 LUX) з функцією світіння до 240 сек. в режимі стояння.

2. Алюмінієва корзинка з еластичними мотузками та рекламною панеллю

13. Болотники передні та задні

3. Алюмінієве кермо з дзвінком та ергономічними важілями переключателя передач

14. Задній рефлектор світла

4. Ручки передніх та задніх гальм

15. Шини не проколювані з світовідбивними стрібками

5. Велосипедний замок з кріпленням на корзині

16. 3 - передачна перекидка

6. Алюмінієва рама сірого кольору

17. Надійна підставка велосипедна

7. Механізм регулювання висоти сідла

18. Алюмінієві педалі з передніми і задніми рефлекторами

8. Сідельний штир з антивандальним (крадіжка) механізмом

19. ланцюг з нержавійки з пластиковим захистом

9. Сідло термо стійке, водовіторгуюче

20. Втулка DYNAMO для забезпеченя елктроенергією борткомп’ютера та переньої і задньої фари

10. Рекламні панелі (0.6 м2)

21. 26 дюймове колесо

11. Борткомп’ютер (смартбайк)

22. Сталева вилка з інтегрованим електрозамком

 

б) Термінали (Рис. 2)

Термінали призначені для підвищення рівня зручності для користувачів. Термінал дозволяє взяти в оренду велосипед, розміщує інформацію про тарифи, карту станцій прокату, та як працює система.

Термінал оснащений:

- 7ми дюймовим дисплеєм;

- зчитувачем RFID карт;

- 12 V батареєю; - 30/50W сонячною батареєю.

Варіанти розміщення велосипедів на стійках (Рис. 4)

  4. Пропозиція проекту громадського велосипедного прокату у м. Біла Церква

Впровадження: 2019 - 2022 роки.

 Кількість станцій: 40

Кількість велосипедів: 250+

Користувачі: 50,000

Враховуючи специфіку міста Біла Церква, та беручи до уваги типовий розрахунок визначення об'єму мережі, для задоволення потенційного попиту міста та надання послуги максимальній кількості населення мережа системи громадського велопрокату м. Біла Церква оптимальними є наступні показинки проекту:

Кількість станцій - 40 шт.

Кількість велосипедів – 250+ шт.

Поетапне впровадження системи дозволить більш ефективно та паралельно розвивати, змінювати пріоритети, та формувати велосипедну інфраструктуру м. Біла Церква.

Пропонується для початку встановлення станцій на 8 стійок (5 велосипедів + 3 стійки резервні). Так як обладнання є модульним, збільшення кількості стійок чи їх зменшення не вимагає додаткових витрат часу на монтаж чи демонтаж. Конфігурація станцій визначається під час операційного сезону, шляхом аналізу попиту користування послугою на тій чи іншій станції.

 

Етап 1

2019 рік

Етап 2

2020 рік

Етап 3

2021 рік

Етап 4

2022 рік

Кількість станцій

10

15

15

0

Кількість велосипедів

50

75

75

50

Бюджет, Євро

160 000

240 000

240 000

35 600